Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی گزارش ۲۰۰۰ مهدکودک غیرقانونی در سراسر کشور

۲۰۰۰ مهدکودک غیرقانونی در سراسر کشور

کمتر خانواده شهرنشینی پیدا می‌شود که صاحب کودک باشد،اما این روزها دغدغه‌ای به نام مهد کودک نداشته باشد. زندگی شهری، زوج‌های شاغل زیادی را ناچار به استفاده از خدماتی که مهدهای کودک ارائه می‌دهند کرده است، اما نکته اینجاست که متولی واحدی برای صدور مجوز مهدهای کودک در کشور وجود ندارد یا دست‌کم قانون در این حوزه بدرستی اجرا نمی‌شود، زیرا سازمان بهزیستی در حالی تاکید می‌کند که تنها متولی قانونی صدور مجوز مهدهای کودک کشور است که مدیرکل امور کودکان و مهدهای کودک این سازمان از فعالیت بیش از 2000 مهدکودک غیرقانونی در کشور خبر می‌دهد؛ مهد‌هایی که ممکن است مربیان کارنابلد آن در فضای آموزشی نامناسب سبب آسیب دیدن کودکان شوند.

به گزارش "همدان نیوز"، جام جم، براساس آماری که سازمان بهزیستی ارائه می کند، اکنون در کشور 17 هزار مهدکودک وجود دارد. از این تعداد 9000 مهدکودک شهری است و 8000 مهدکودک نیز در مناطق روستایی و حاشیه ای قرار دارد. این در حالی است که بجز این مهدهای کودک این روزها در شهرهای بزرگ کشور مراکز دیگری نیز وجود دارد که کار مهدهای کودک را انجام می دهند؛ مراکزی که با اسامی اغواکننده ای که در شکوفایی خلاقیت و استعداد کودکان خلاصه می شود، برای درآمد بیشتر تلاش می کنند.

هرچند به طور قطع نمی توان گفت تمامی این مراکز فعالیت نامناسبی دارند، اما نکته اینجاست آشفته بازار فعالیت مراکزی که با تربیت کودکان و آرامش روانی خانواده ها سر و کار دارد، می تواند آسیب جبران ناپذیری به جامعه تحمیل کند.

این در حالی است که برخی مراکز غیرمجاز پا را فراتر از این گذاشته و در محل های نامناسبی مانند زیرزمین از کودکان نگهداری می کنند. از این بدتر این که مربیان چنین مراکزی آموزش های لازم را برای برخورد صحیح با کودکان ندیده اند به همین دلیل خیلی دور از ذهن نیست که کودک به جای آموزش و شکوفایی استعدادهایش، آسیب روحی و روانی ببیند.

آرزو ذکایی فر، مدیرکل امور کودکان و مهدهای کودک بهزیستی کشور می افزاید: براساس بند یک قانون ماده 26 تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بهزیستی متولی صدور جواز برای مهدکودک و تنها ارگانی است که اجازه فعالیت در این حوزه دارد، اما حدود 12 سازمان و ارگان دیگر نیز این روزها مهدکودک تاسیس می کنند.

وی با بیان این که شاید برخی از این سازمان ها دلسوزانه وارد این حوزه شده باشند، توضیح می دهد: اما چنین مراکزی باید براساس قانون عمل کنند، زیرا در برخی از این مراکز مربیان شاخص های لازم را نداشته یا محل نامناسب آنها سبب آسیب دیدگی جسمی و روحی کودک می شود.

افزون بر این باید تاکید کرد رعایت نکردن قانون در این زمینه سبب سردرگمی خانواده ها نیز شده و برخی افراد از اجرای برنامه هایی در مراکز غیرمجاز خبر می دهند که با آموزه های ملی و دینی کشور همخوانی ندارد.

مراکز غیرمجاز پلمب می شود

ذکایی فر درباره تعداد مراکز غیرمجاز می گوید: تا به حال حدود 400 مهدکودک غیرمجاز را رصد کرده ایم، این تعداد مراکزی است که در حال تبدیل جواز یا پلمب شدن است، اما درباره تعداد مهدهای قانونی باید گفت تعداد آنها خیلی بیشتر از این تعداد است، زیرا ارگان هایی هستند که بیش از 2000 مهدکودک غیرقانونی دارند.

وی با بیان این که حدود 12 ارگان مراکزی شبیه مهد کودک دارند، توضیح می دهد: شهرداری، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان بسیج تعدادی از این ارگان هاست.

مدیرکل امور کودکان و مهدهای کودک بهزیستی درباره این که آیا نظارتی روی فعالیت مهدهای کودک این سازمان ها صورت می گیرد، ابراز می کند: نمی توانیم نظارتی داشته باشیم، اما با هماهنگی اداره اماکن می توانیم وارد عمل شده و با آنها برخورد قانونی کنیم.

وی با اشاره به این که جلسات متعددی با مسئولان مهدهای کودک غیرمجاز برگزار شده، ابراز می کند: به این مراکز اخطار داده شده برای گرفتن مجوز اقدام کنند، اما چنانچه این مراکز برای تبدیل مجوز خود اقدام نکنند، مسئولان بهزیستی برای حفظ جان کودکان و با توجه به اهمیت این دوره، براساس قانون رفتار خواهند کرد و در نهایت با هماهنگی اداره اماکن این مراکز پلمب می شود.

ناآگاهی خانواده ها

این در حالی است که باید یادآور شد ناآگاهی تعدادی از خانواده ها سبب شده مهدهای کودک غیرمجاز بازار خوبی داشته باشند، زیرا بیشتر خانواده ها فریب نام های این مراکز را می خورند. ذکایی فر در این باره می افزاید: برخی از این مراکز نام هایی مانند موسسه استعدادیابی و هوش یا موسسه خلاقیت را برای خود انتخاب کرده اند؛ شاید این اسامی برای برخی از والدین جذابیت داشته باشد و آنها را تشویق به ثبت نام کودک خود دراین مراکز کند.

مدیرکل امور کودکان و مهدهای کودک بهزیستی درباره برنامه های سال آینده این سازمان برای بهبود وضع مهدهای کودک تصریح می کند: پرونده سلامت روانی ـ اجتماعی برای مدیران و مربیان مهدها تشکیل خواهد شد.

قرار است مدیران و مربیان مهدهای کودک دو بار در سال مورد ارزیابی قرار گرفته و پرونده سلامت و روانی و اجتماعی آنها بررسی شود. علاوه بر این کارت مربیگری نیز از سال آینده برای مربیان مهد های کودک صادر خواهد شد، بنابراین فقط مربیانی صلاحیت کار در این مراکز را خواهند داشت که کارت مربیگری داشته باشند.

ذکایی فر یادآور می شود: سال آینده در محتوای آموزشی نیز بازنگری جدی انجام خواهد شد، به این ترتیب شیوه نامه پوشش مربیان و مدیران، آیین نامه بهداشتی و ایمنی و منشورهای اخلاقی بازنگری می شود.

وی درباره آمار بیشترین شکایت های مردمی از مهدهای کودک بیان می کند: براساس بررسی های ما بیشترین خطایی که در مهدهای کودک رخ می دهد به شهریه این مراکز مربوط می شود.

مدیرکل امور کودکان و مهدهای کودک بهزیستی درباره این که قرار بود تمامی مهد های کودک به دوربین مداربسته مجهز شود، توضیح می دهد: اکنون حدود 70 درصد مهدهای شهری برخوردار به دوربین مداربسته مجهز شده و قرار است از مهدهای روستایی و کمتر برخوردار نیز حمایت مالی به عمل آید تا آنها نیز به این سیستم مجهز شوند.

با توجه به دغدغه خانواده ها و تاثیر مهدهای کودک بر رشد فرهنگی و اجتماعی کودکان، باید از مسئولان خواست به اجرای قانون توجه بیشتری کنند، زیرا آشفته بازار مهدهای کودک در نهایت سبب آسیب دیدگی افرادی خواهد شد که قرار است آینده ساز این کشور باشند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن