Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر علمی راه‌اندازی اولین مرکز پرتو دهی گاما غرب کشور در ملایر

رییس دانشگاه ملایر خبر داد:
راه‌اندازی اولین مرکز پرتو دهی گاما غرب کشور در ملایر

b_150_150_16777215_00_images_news_kenarkhabar_daneshgahmalayer.jpgرییس دانشگاه ملایر گفت: اولین مرکز پرتودهی گاما در غرب کشور و سومین مرکز در کل کشور در شهرستان ملایر راه اندازی می شود.

به گزارش "همدان نیوز"، بهمن حیاتی در جمع خبرنگاران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : تاکید براین است که اقتصاد مقاومتی  امسال از حوزه شعار و بحث خارج شده  و جنبه عملیاتی  پیدا کند.

رییس دانشگاه ملایر با بیان اینکه همه مردم و مسئولین و به ویژه دنشگاه ها  در اجرایی شدن  اقتصاد مقاومتی  وظیفه دارندتصریح کرد:  ضروریست اقتصاد مقاومتی بیش از گذشته  در بین لایه های مختلف جامعه رسوخ کند .

وی تدوین سیاست های مختلف اقتصاد مقاومتی را از مهمترین وظایف دانشگاه هها دانست و افزود:  دانشگاه ها از طریق شرکت های دانش بنیان نیازهای کشور را شناسایی کنند و با پرداختن به تولید و کاهش وابستگی کشور  در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام های موثری بردارند.

حیاتی از  انعقاد قرارداد  دانشگاه  ملایر با پارک علمی و فناوری استان همدان  در زمینه تاسیس شرکت های دانش بنیان خبر دادو   افزود: این شرکت ها با تولیدات تخصصی  خود کمک شایانی به اقتصاد دولت و کشور خواهند داشت.

این مقام مسئول از اخذ مجوز مرکز پرتو دهی گاما در سال 92 خبر داد و افزود:  پیگیری های  تاسیس این مرکز با وزارت خانه و سازمان انرژی اتمی در سال گذشته انجام شده که در صورت توافق و تاسیس این مرکز  در صنعت ، کشاورزی وپزشکی کاربردهای فراوانی  دارد.

حیاتی بیان داشت:  در صورت راه اندازی  این مرکز در دانشگاه ملایر، اولین مرکزغرب کشور و سومین مرکز پرتو دهی در کل کشور خواهد بود.

رییس دانشگاه ملایر در بخش دیگری از سخنان خود  از تاسیس بنیاد خیرین در دانشگاه ملایر خبر دادو اظهار داشت:  در حال حاضر هیات مدیره و و هیات امنای این مرکز مشخص شده و به دنبال گرفتن مجوز تاسیس این بنیاد از وزارت کشور هستیم .

وی افزود: این بنیاد بستری مناسب برای استفاده از ظرفیت خیرین در حوزه های مختلف دانشجویی ، آزمایشگاهی ، عمرانی  و پژوهشی و تحقیقاتی خواهد بود.

وی  از مصوب شدن بنیاد صیانت از نهاد خانواده  در شورای فرهنگ عمومی شهرستان خبر دادو افزود:  بهترین مکان دانشگاه ملایر در نظر گرفته شده  که از نظر علمی  وبرنامه ریزی می تواند  کمک موثری داشته واز نظر فرهنگی مردم و خیرین نیز باید پای کار باشند.

 وی گفت:  دانشگاه شرایط لازم برای اخذ رشته حقوق را با وجود هیات علمی و بورسیه این رشنته برای دوره کارشناسی را دارد که امیدواریم بتوانیم رضایت وزارت علوم را برای این رشته اخذ کنیم.

رییس دانشگاه  ملایر در ادامه از برنامه ها و سیاست های کلی وزارت علوم  در راستای طرح آموزش عالی از تهیه و تدوین سند راهبردی10 ساله برای دانشگاه ها خبر دادو افزود:   با عملیاتی شدن این سند هر دانشگاهی برنامه ها ، نیازها و رشته های خود را برای 10 سال آینده می داند .

حیاتی ابراز کرد: تهیه سند راهبردی 10 ساله باعث هدفمند  شدن دانشگاه ها می شود  و با تغییر هیات علمی و مدیران  برنامه ها ی دانشگاه ها تغییر نخواهد کرد.

وی از تدوین سند 10 ساله دانشگاه ملایر با همکاری 5 دانشگاه  بوعلی سینا به عنوان دانشگاه مادر و دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه نهاوند و اسد آباد خبرداد.

وی در ادامه کتلابخانه مرکزی  ،فاز یک پژوهشکده انگور و کشمش ، دانشکده  معارف و علوم قرآنی ،دانشکده خیرین و آمفی تئاتر و دانشکده فنی و مهندسی  را از پروژه های عمرانی  دانشگاه برشمردو اظهار داشت: اگر اعتبارات ملی به موقع تامین شود  امسال شاهد افتتاح  این پروژه ها   در دانشگاه ملایر خواهیم بود.

حیاتی  بیان داشت: دانشکه خیر ساز دانشگاه ملایر از پروژه های 50 درصدی وزارت خانه بوده که  50 در صد سهم خیرین محقق شده اردیبهشت امسال نیز 50 درصد سهم وزارت علوم تامیت اعتبار شد که تا مهر ماه امسال این پروژه به اتمام می رسد.

وی یادآور شد: این پروژه 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رییس دانشگاه ملایر درادامه به پیشرفت فیزیکی 60 درصدی پژوهشکده خبر دادو افزود: با وجود مشکلات مالی برای پیشبرد این پژوهشکده از درآمد های اختصاصی دانشگاه استفاده شده که امیدواریم از محل اعتبارات سال 95 فاز یک این پروژه به بهره برداری برسد.

 وی افزود:  دانشگاه فنی و مهندسی به متراز 7 هزار و 500 متر مربع را از پروژه های جدید دانشگاه عنوان  کردو گفت: خاک برداری  احداث فاز اول پروژه توسط پیمانکار آغاز شده  و اقدامات لازم مربوط به مناقصه این پروژه نیز آغاز شده است .

حیاتی بیان داشت : طی سال های اخیر با توجه به مشکلات اقتصادی کشور پرو ژه های عمرانی دانشگاه ها با مشکلتی روبرو شده که امیدواریم گشایش کمبود اعتبارات بخش عمرانی رفع شود  رییس دانشگاه ملایر خبر داد .

رییس دانشگاه ملایر از  جذب 12 دانشجوی خارجی در دانشگاه ملایر در سال 94 از کشور های عراق ، تاجیکستان ،سوریه و کشور های آفریقایی و... در دانشگاه ملایر خبر دادو ابراز کرد :این دانشجویان  در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند .

حیاتی با اشاره به اینکه  جذب دانشجو از کشور های دیگر از لحاظ  تبادل  فرهنگی برای  کشور برای مراکز دانشگاهی بسیار اثر گذار است اظهار داشت:  دانشگاه ملایر درحوزه روابط بین مللی اقدامات مطلوبی انجام داده است.

وی بیان داشت: در حال حاضر تعداد 5 هزار و 800 دانشجو در 70 رشته در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن