Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر شهر و شورا انتشار فراخوان سمپوزیوم ملي مجسمه سازی مشاهیر و مفاخر شهر همدان

انتشار فراخوان سمپوزیوم ملي مجسمه سازی مشاهیر و مفاخر شهر همدان

b_150_150_16777215_00_images_shahrdari125.jpgمعاون خدمات شهری شهرداری همدان با اشاره به سابقه و تمدن کهن شهر همدان گفت: همدان به عنوان شهری که دارای تاریخ و تمدنی کهن است مفاخر و علمای زیادی را در خود پرورش داده است که مایه افتخار ایران و جهان اسلام هستند.

به گزارش "همدان‌نیوز"، وحید علی‌ضمیر افزود: برنامه ریزی احداث بوستان مشاهیر با توجه به كثرت تعدادمفاخر  و مشاهير چهار سال و با دقت زیادی انجام گرفت که در همین زمینه از صاحبنظران و ارگان های ذی ربط (اداره ارشاد، سازمان اسناد، استانداری و اساتید دانشگاهی) طی چندین جلسه تخصصی اعلام نظر صورت پذیرفت.

وی ادامه داد: از بین اسامی مشاهیر شهر همدان بر اساس دوره زمانی قبل از اسلام و بعد از اسلام تا سال۱۳۰۰ ، بنا بر بیشترین امتیازی که اساتید و صاحبنظران اعلام نمودند 23 نفر انتخاب و در نهایت اسامی به تایید کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز رسید، ولی با توجه به اینکه عمدتا از این افراد تصویر و‌ مستنداتی در دست نبوده فرآیند تصویرسازی چهره مشاهیر با نظر اساتید انجام شد.
وی با اشاره به این که در حال حاضر فاز اول در دستور کار قرار دارد،  ادامه داد: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اولین سمپوزیوم مجسمه سازی مشاهیر و مفاخر کهن شهر همدان را برگزار می نماید که این سمپوزیوم با هدف ایجاد زمینه مشارکت فعال هنرمندان مجسمه ساز و به منظور تجلیل از مقام مفاخر فرهنگی و هنری این شهر برگزار می شود و هنرمندان گرامی می توانند جهت شرکت با ارائه سوابق حرفه ای مرتبط در این سمپوزیوم ثبت نام نمایند.
وی اضافه نمود: این سمپوزیوم مختص طراحی و ساخت سردیس و نیم تنه بوده و با توجه به شرایط اضطراری و بحرانی کشور به دلیل اپیدمی کرونا و حفظ سلامت هنرمندان عزیز از مخاطرات پیش رو، اجرای آثار در یک فضای جمعی برای گردهمایی هنرمندان مجسمه ساز محقق نشد و هنرمندان در کارگاه های خود به اجرای آثار خود خواهند پرداخت.
این مقام مسئول اظهار داشت: تمامی داوطلبان شرکت در سمپوزیوم باید دارای سابقه و تجربه طراحی و ساخت سردیس و مسلط و آشنا به قواعد آناتومی سردیس باشند. انتخاب هنرمندان بر اساس رزومه و سوابق هنری مرتبط و تسلط بر اجرای آثار فیگوراتیو توسط اعضای هیئت داوری صورت می گیرد. هنرمند باید توان پردازش شخصیت هنرمند را داشته باشد.
اندازه سردیس ها بر اساس مقیاس 1/5 برابر ابعاد طبیعی سر انسان با ارتفاع 80 تا 90 سانتی متر تعیین شده است. جزئیات ساخت آثار در جلسات کارشناسی و هماهنگی با هنرمندان منتخب اعلام خواهد شد. تهیه تمامی مواد و مصالح ساخت اعم از اسکلت فلزی، خمیر و گل مجسمه سازی و ... بر عهده هنرمند خواهد بود.
وی  کفت: هنرمندان می بایست در پایان زمان تعیین شده سردیس کامل ساخته شده را پس از تایید داوران و ناظران هنری قالب گیری شده و با رنگ آمیزی نهایی به همراه قالب ساخته شده به ستاد اجرایی سمپوزیوم تحویل دهند و به هر یک از هنرمندان راه یافته به سمپوزیوم پس از اجرا و تحویل کامل اثر مبلغی به همراه لوح تقدیر اعطاء خواهد شد.
دبیرخانه نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی مشاهیر و مفاخر در نظر دارد ماکت نمایشگاهی آثار منتخب را نگهداری و به نمایش بگذارد. از این رو هنرمندان منتخب می بایست ماکت گچی در ابعاد 40 سانتی متر به همراه جزئیات را پیش از برگزاری رویداد به دبیرخانه سمپوزیوم تحویل دهند.
علی ضمیر اعلام کرد: بر اساس گاه شمار، اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر همدان از 15 آذر تا 15 دی ماه برگزار می شود و متقاضیان محترم می توانند با  مراجعه به سایت
  http://simasabz.hamedan.ir جهت دریافت فایل فرم ثبت نام و ارسال مدارک ثبت نام خود به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید اقدام کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن