Back شما اینجا هستید: صفحه اصلی خبر اقتصادی احتمال جیره‌بندی آب وجود دارد

احتمال جیره‌بندی آب وجود دارد

مدیر کل مدیریت بحران استانداری همدان بهره گیری از راهکارهای نوین در مدیریت منابع آبی را الزامی دانست و گفت: باید مشخص شود آب سد تالوار چه زمانی به منابع آبی همدان تزریق می شود.

به گزارش "همدان‌نیوز"، علیمردان طالبی صبح شنبه در جلسه انسجام بخشی آب و آبفای همدان با بیان اینکه عمده نگرانی های ما مربوط به خشکسالی است، گفت: باید مشخص شود آب پیش بینی شده از سد تالوار چه زمانی قرار است به منابع آبی ما تزریق شود.
وی با تاکید بر اینکه البته به عقیده من مشکل آب همدان باید درون حوزه ای حل شود، عنوان کرد: باید با بهره گیری از راهکارهای نوین بتوانیم کمبود منابع آبی را از خود استان تامین کنیم.
طالبی همچنین بر بهره گیری ازبرنامه جامع راهبردی آب تاکید کرد و اظهار داشت: چنانچه قرار است مدیریت توزیع آب بنابر ضرورت انجام شود باید برنامه ریزی ها از هم اکنون در دستور کار قرار گیرد.

شناسایی و برخورد با سازمانها و نهادهای غیردولتی پرمصرف در همدان
مدیر کل مدیریت بحران استانداری همدان همچنین ضمن اشاره به شناسایی سازمانها و نهادهای غیردولتی پرمصرف بیان کرد: شناسایی و برخورد با این گونه سازمانها باید در دستور کار قرار گیرد.
وی بر عدم تحویل سوخت به چاه های آب غیر مجاز نیز تاکید کرد و گفت:در شرایط موجود جلوگیری از کشت دوم از الزامات است.
طالبی همچنین برشناسایی چاه های دستگاهای اجرایی و بهره گیری از آنها تاکید کرد و گفت: شناسایی مشترکین پرمصرف و توصیه به آنها ضروری است.
مدیر کل دفتر فنی استانداری همدان نیز در این جلسه ضمن اشاره به یکپارچه سازی دو مجموعه آبفای شهری و روستایی،گفت: باید با توجه به ورود به شرایط ویژه، علاوه بر مشترکین شهری برنامه ریزی به منظور کاهش مشکلات مشترکین روستایی نیز در دستور کار قرار گیرد.
عزیز یوسفی افزود: یکی از طرح های محرک و عمده استان همدان انتقال آب از سد تالوار است که باید در این رابطه کمیته کارشناسی مسائل فنی در کنار کمیته مالی تشکیل شود.
وی با بیان اینکه به زعم من بحران جدی را در مسئله آب پیش رو خواهیم داشت، عنوان کرد: باید علاوه بر شهر همدان موضوع در سطح استان مدنظر قرار گیرد چراکه با وجود بحران بیماری کرونا مردم دارای انتظارات ویژه ای هستند.  
امسال دغدغه ویژه ای از بابت تامین آب داریم
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان این جمله که امسال دغدغه ویژه ای از بابت تامین آب داریم، گفت: برهمین اساس جلسات متعددی به منظور رصد و رفع مشکلات برگزار شده است.
سیدهادی حسینی بیدار با بیان اینکه البته این اولین بار نیست که ما با شرایط بحرانی مواجه می شویم، اظهارداشت: طی ۹ سال خدمت در این مجموعه، اجازه ندادیم مردم لحظه ای با قطعی آب مواجه باشند و به لطف خدا از این پس هم مدیریت خواهیم کرد.
وی بر مدیرت فشار تاکید و بیان کرد: با توجه به شرایط موجود تقاضا داریم جهاد کشاورزی و فرمانداری ها نیز بر جلوگیری از کشت دوم اقدام کنند.
حسینی بیدار همچنین با بیان اینکه آبرسانی اضطراری از خط انتقال تالوار باید تا تیرماه عملیاتی شود، گفت: د رصورت عدم تامین آب از این منبع ممکن است در بخش هایی از همدان با جیره بندی مواجه شویم.
وی همچنین افزود: باید در راستای پروژه آبرسانی از سد تالوار با حضور استاندار و نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی جلسه ای اضطراری برگزار شود.

مصرف آب شرب ۱۸۰ تا ۲۰۰ لیتربر ثانیه نسبت به سال گذشته افزایش داشته است
معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان هم در این جلسه با اشاره به اینکه بر اساس توسعه بافت شهرهمدان و همچنین شیوع ویروس کرونا، مصرف آب سال گذشته با سال جاری تا حدودی متفاوت است، گفت: براساس بررسی های انجام شده، در سال جاری مصرف آب شرب چیزی در حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ لیتربر ثانیه نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
حمیدرضا نیکداد ادامه داد: برهمین اساس نسبت به سال گذشته پنج میلیون متر مکعب به نیاز برداشت از آب سد اکباتان افزوده خواهد شد.
وی با بیان اینکه در شش ماهه نخست سال گذشته حدود ۲۱ میلیون متر مکعب آب از ذخایر آبی سدها برداشت شد، عنوان کرد: پیش بینی میشود با توجه به افزایش مصرف آب در سال جاری، نیازمند بیش از ۲۶ میلیون متر مکعب آب از ذخایر آبهای سطحی باشیم که به نظر می رسد با توجه به وضعیت موجود، بین یک تا دو میلیون متر مکعب با کمبود ذخایر آبی مواجه باشیم.
معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان عنوان کرد: در صورت وجود شوک ناگهانی و تشدید وضعیت بحرانی ناگزیر به مدیریت توزیع آب در شهر همدان خواهیم بود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵ درصد برداشت آب از سداکباتان،۱۷ درصد از سدآبشینه، ۲۵ درصد از رودخانه عباس آباد و خاکو و ۱۳ درصد از چاه ها است، یادآور شد: برهمین اساس در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از آب مصرفی شهرهمدان از ذخایر آبی سدها تامین می شود./ بازار

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن